برای دریافت ویزای شینگن، در روز انگشت نگاری باید به همراه مدارکی که به سفارت تحویل می‌دهید، چند قطعه عکس بیومتریک را نیز ضمیمه پرونده کنید. اما عکس بیومتریک چیست و آیا این عکس متفاوت از عکس های پرسنلی ای است که در آتلیه ها می‌گیریم؟ آیا ممکن است به خاطر یک عکس، وقت مصاحبه خود را از دست بدهیم؟ آیا این نوع عکس باید ویژگی های ظاهری و فنی خاصی داشته باشد؟ برای یافتن پاسخ تنها کافی است تا با عکاس در ادامه این مطلب همراه شوید.

عکس بیومتریک چیست؟

عکس بیومتریک یک عکس پرسنلی از چهره شما است که برای ارائه به سفارت‌ کشورهای مختلف نظیر سفارت آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عکس باید تحت نور، زاویه و مشخصات خاصی گرفته شود و در ابعاد مورد تائید برای هر سفارت به چاپ برسد. به همین جهت در ادامه قصد داریم تا برخی از مشخصات فنی و ظاهری این عکس را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

به طور خلاصه عکس بیومتریک مورد نیاز برای ویزای شینگن باید دارای مشخصات زیر باشد:

– عکس مربوط به 6 ماه اخیر باشد و به صورت رنگی و نه سیاه و سفید به چاپ رسیده باشد.
– حدود 70 الی 80 درصد عکس می‌‌بایست مربوط به تصویر سر متقاضی باشد و عکس باید در زمینه روشن بدون طرح یا الگو گرفته شده باشد.
– در عکس بیومتریک فرد باید با حالتی خنثی یعنی بدون لبخند و با دهانی کاملاً بسته، مستقیم به دوربین نگاه نماید.
-در این نوع عکس نباید از پوشش همرنگ با بک گراند استفاده شود و عکس باید معمولاً در ابعاد 45*35 میلیمتری به چاپ برسد.

سایز عکس بیومتریک

ابعاد استاندارد برای عکس بیومتریک ممکن است در کشورهای مختلف کمی با هم تفاوت داشته باشد. به طور مثال برای دریافت ویزای اندونزی، فرد به دو قطعه عکس 3*4 نیازمند است در حالی که اگر همین فرد بخواهد برای دریافت ویزای آذربایجان اقدام کند باید 6 قطعه عکس 3.5*4.5 به همراه داشته باشد. عکس بیومتریک مورد قبول برای ویزای کانادا نیز باید در ابعاد 50*70 میلیمتری به چاپ رسد. اما به طور کلی برای دریافت ویزای شینگن سایز عکس بیومتریک باید 3.5*4.5 سانتی متر باشد که در آن، سر در وسط قرار گرفته و حدود 80 درصد از تصویر را به خود اختصاص دهد. همچنین عکس باید به گونه ای گرفته شود که تمامی اجزای صورت از چانه تا سر، به صورت واضح در تصویر نمایان باشند و اگر عکس بدون حجاب گرفته می‌شود، مدل موی متقاضی نیز در آن مشخص باشد.

سایز عکس بیومتریک

فوکوس، کنتراست، نور و سایه در عکس بیومتریک

صورت متقاضی در عکس بیومتریک باید دارای فوکوس باشد و کنتراست عکس به گونه ای باشد که تصویر در آن واضح باشد. در نتیجه عکس های بسیار روشن که کنتراست آنها پایین است و یا تصویر در آنها تار است، مورد قبول قرار نمی‌گیرد. نور نیز باید به گونه ای به صورت فرد تابانده شود که باعث ایجاد هرگونه سایه یا بازتاب در تصویر نگردد. همچنین شدت تابش نور باید به حدی باشد که منجر به ایجاد چشم قرمز نیز در عکس نشود.

فوکوس و کنتراست در عکس بیومتریک
نور و سایه در عکس بیومتریک

پس ‌زمینه یا بک‌ گراند در عکس بیومتریک

همانطور که گفتیم بهتر است عکس بیومتریک در پس زمینه روشن و بدون طرح یا الگو گرفته شود. همچنین در بک گراند باید از رنگ های جیغ پرهیز شود به همین جهت توصیه می‌شود که عکس های بیومتریک در زمینه خاکستری روشن گرفته شوند تا رنگ مو یا حجاب متقاضی با پس زمینه، کنتراست لازم را ایجاد نماید.

پس ‌زمینه یا بک‌ گراند در عکس بیومتریک

حالت صورت و چشم متقاضی در عکس بیومتریک

برای گرفتن عکس بیومتریک باید صورت متقاضی کاملاً صاف و رو به دوربین قرار داشته باشد. فرد باید در این عکس با چشمانی به حالت طبیعی به دوربین نگاه کند. چشم نباید بیش از اندازه باز یا بسته باشد یا موی سر روی آن را بپوشاند. همچنین در عکس های بیومتریک بهتر است تا جای ممکن از عینک استفاده نشود و یا عینک به گونه ای باشد که فتوکرومیک یا دودی نبوده و نور را بازتاب ندهد. البته با این وجود باز هم بهتر است قبل از اینکه با عینک عکس بگیرید به شرایط دریافت ویزای کشور مورد نظر خود توجه نمایید. چرا که به طور مثال اگر شما برای دریافت ویزای آذربایجان اقدام می‌کنید حتماً باید عکس بیومتریک خود را بدون عینک بیاندازید. از لنزهای رنگی نیز به هیچ عنوان در عکس استفاده نکنید و با دهانی کاملاً بسته و بدون لبخند به دوربین نگاه کنید.

حالت صورت در عکس بیومتریک
حالت چشم در عکس بیومتریک
پوشیدن عینک و لنز در عکس بیومتریک

نوع پوشش در عکس بیومتریک

در عکس بیومتریک نمی‌توانید به هیچ عنوان از کلاه یا دستمال سر استفاده نمایید. چرا که این نوع عکس باید به گونه ای گرفته شود که مدل موی متقاضی به طور واضح در آن مشخص باشد. مگر اینکه عکس با حجاب اسلامی گرفته شود که در این صورت نیز نمی‌توان از پوشیه، نقاب و امثال آن استفاده کرد و حجاب باید به گونه ای باشد که از پیشانی تا چانه متقاضی در تصویر مشخص باشد.

نوع پوشش و حجاب در عکس بیومتریک

مشخصات فنی در عکس بیومتریک

این نوع عکس باید روی کاغذ مخصوص با کیفیت بالا و رزولوشن بالاتر از 600 dpi چاپ شود. عکس باید کاملاً واضح و بدون لایه باشد و حدود  31 الی 36 میلیمتر آن را سر متقاضی تشکیل دهد. این نوع عکس به هیچ عنوان نباید رتوش یا فتوشاپ شده باشد و موی فرد در آن نباید روی خال یا جای زخم مشخصی را بپوشاند. همچنین نام و نام خانوادگی فرد متقاضی، تاریخ تولد و تاریخ عکس به میلادی و نام آتلیه نیز باید به لاتین در پشت عکس نوشته شود.

کیفیت عکس بیومتریک
ابعاد و سایز عکس بیومتریک

قواعد گرفتن عکس بیومتریک برای کودکان و نوزادان

عکس بیومتریک کودکان بالای 6 سال از تمامی قواعد عکس بزرگسالان پیروی می‌کند با این تفاوت که در این عکس لزومی ندارد تا کودک، مستقیم به دوربین نگاه کند. برای نوزادان زیر یکسال نیز اگر عکس با چشمان بسته گرفته شود، ایرادی ندارد. توجه داشته باشید که برای صاف کردن سر کودکان و نوزادان در عکس می‌توانید از دست استفاده نمایید اما به شرطی که دست شما به هیچ عنوان در عکس مشخص نباشد. همچنین فراموش نکنید که عکس باید به گونه ای گرفته شود که در آن هیچ اثری از عروسک یا اسباب بازی کودک وجود نداشته باشد.

عکس بیومتریک کودکان و نوزادان

سخن پایانی

عکس بیومتریک در حقیقت نمایی کلی از چهره و شخصیت شما است از این رو باید با کلیه ویژگی های ظاهری و فنی ذکر شده گرفته شود تا مشکلی در روند دریافت ویزای متقاضی رخ ندهد. با این حال اگر به هر دلیل ممکن متوجه شدید که عکس شما یکی از ویژگی های لازم را ندارد و همین موضوع ممکن است باعث ریجکت شدن شما در سفارت شود، فرصت را از دست دهید و در همان بخش انگشت ‌نگاری سفارت عکس بیومتریک استاندارد خود را تهیه کنید. البته فراموش نکنید که برای این کار تقریباً باید سه برابر هزینه نرمال یک عکس را بپردازید!