عکاسی مینیمال یعنی ثبت یک تصویر ساده و بدون جزئیات. تصویری که در این مدل عکاسی ثبت می­شود بسیار ساده و فاقد جزئیات است. در این سبک عکاسی فقط از یک سوژه و نهایتاً دو سوژه استفاده می­شود. با وجود سادگی بسیار عکاسی مینیمال، باز هم مفهوم کلی تصویر قابل درک است. تمرکز این سبک بر روی استفاده از قوانین مختلف و خلق آثار متنوع است و کمتر به احساسات و عواطف شخصی توجه می­کند. این مدل عکاسی خیلی مشهور و شناخته شده نیست، اما یکی از خاص ­ترین انواع عکاسی است و در بسیاری از شرایط قابل استفاده است.

ویژگی‌های مهم در عکاسی به شیوه مینیمال

 • مفهوم تصویر مستقیماً بیان شود
 • تکرار سریالی و زنجیره­وار عناصر تصویر
 • سادگی
 • کاهش جزئیات
 • به کارگیری اشکال هندسی
 • دوری کردن از احساسات و موضوعات مختلف همچون اجتماعی، اقتصادی و…

چرا عکاسی ساده (مینیمال) خاص است؟

خیلی وقت­ها نتیجه سادگی از پیچیدگی بهتر و زیباتر است. اگر نگاهی به انواع دیگر عکاسی بیندازید متوجه شلوغی و بی­نظمی آنها خواهید شد. اما سبک مینیمال همه این شلوغی­ ها و جزئیات اضافه را حذف کرده و از یک بک­گراند ساده استفاده می­کند تا سوژه اصلی را به خوبی نمایش دهد. شاید دلیل خاص بودن این سبک هم همین سادگی و تفاوت این سبک با سایر سبک­ها است که موجب می­شود بیننده با نگاه تازه­ای تصاویر را ببیند.

در انواع عکاسی می­توان با ترکیب­ بندی عناصر، تصاویر زیبایی را ثبت کرد و در نقطه مقابل آن در یک فضای فاقد جزئیات نیز می­توانید یک عکس تهیه کرد که بسیار مفهومی ­تر از عکس­های دیگر باشد. زیرا در این سبک توجه فقط به یک مورد خاص محدود می­شود و به همین دلیل به راحتی مشخص می­شود که هدف عکاس از تهیه این عکس چه بوده است.

پس نتیجه می­گیریم که این نوع از عکاسی که به ساده­ گرایی در هنر عکاسی تمایل دارد، می­خواهد مفهوم عکس را به راحتی و بدون هیچ گونه پیچیدگی، به بیننده منتقل کند.

عکاسی مینیمال چیست؟
عکاسی مینیمال چیست؟

مفهوم ساده­ گرایی چیست؟

در بیشتر هنرهای تجسمی مانند عکاسی، نقاشی، مجسمه سازی و…، هنرمند با استفاده از سبک ساده­گرایی به حذف و یا کاهش عناصر بصری پرداخته و سعی دارد آثار خود را به شیوه­ای ساده خلق کند. در واقع با استفاده از سادگی و به دور از پیچیدگی آثار خود را به نمایش می­گذارد که به این سبک، ساده ­گرایی یا مینیمالیسم می­گویند.

نقش مینیمالیسم در عکاسی

مینیمالیسم یا ساده­گرایی در عکاسی بیشتر و راحت­تر درک می­شود. در این سبک هدف عکاس به خوبی مشخص است. جزئیات تصویر کاهش یافته و تمرکز فضای عکاسی فقط بر روی سوژه­ای خاص خلاصه می­شود. امروزه عکاسی به سبک مینیمال به عنوان یکی از شاخه­های عکاسی به شمار می­رود. برای اینکه بتوانید به سبک مینیمال عکاسی کنید نیاز نیست که حتماً به طور تخصصی عکاس مینیمال باشید. چرا که سایر عکاسان در هر رشته­ای می­توانند از این سبک نیز استفاده کنند. بنابراین فقط کافی است برخی نکات را در هنگام عکاسی رعایت کنید تا بتوانید یک عکس مینیمال تهیه کنید.

عکاسی مینیمال چیست؟
عکاسی مینیمال چیست؟

نکات مؤثر در عکاسی به سبک مینیمال

در این قسمت می­خواهیم نکاتی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید با رعایت آنها از سبک مینیمال در عکس­های خود بهره ببرید.

انتخاب یک سوژه خاص: برای اینکه هدف عکس را به خوبی بیان کنید، یک سوژه قوی انتخاب کنید. مخصوصاً زمانی که قصد عکاسی در یک محیط بزرگ را دارید، می­توانید با قرار دادن سوژه در قسمت کوچکی از این فضا یک عکس جذاب تهیه کنید.

انتخاب بک­گراند: مهمترین قسمت عکس که بیشترین تأثیر را در زیبایی تصویر دارد، پس ­زمینه یا بک­گراند عکس است. برای اینکه یک عکس مینیمال با کیفیت تهیه کنید، چند گزینه برای انتخاب پس ­زمینه به شما پیشنهاد می­دهیم:

 • استفاده از پس ­زمینه ساده: برای این کار هنگامی که در یک محیط بسته مانند آتلیه و یا خانه عکاسی می­کنید، می­توانید از پرده و یا تصاویر مخصوص پس ­زمینه استفاده کنید. در فضای باز نیز برای جلوگیری از بی­نظمی پس ­زمینه می­توانید از دیوارهای یکدست استفاده کنید. به عنوان مثال زمانی که می­خواهید از یک گل عکس بگیرید می­توانید زاویه دوربین را طوری تنظیم کنید که آسمان بک­گراند گل باشد. اکنون شما یک عکس مینیمال با پس ­زمینه ساده تهیه کرده­اید.
 • استفاده از پس­ زمینه مات: هنگام عکاسی با دوربین، با تنظیم دیافراگم دوربین می­توانید با فوکوس بر روی سوژه اصلی، تمامی جزئیات پس ­زمینه را مات و محو کنید و یک فضای یکدست بسازید. یک پس ­زمینه یکدست باعث می­شود که سوژه اصلی برجسته شده و تمام توجه بیننده به آن معطوف شود. استفاده از دوربین­های کامپکت، دوربین­های DSLR و فتوشاپ یکی دیگر از راه­های مات کردن تصویر پس­ زمینه است.

نکته: فراموش نکنید که خیلی وقت­ها می­توانید بدون هیچ دردسری از فتوشاپ برای تغییر بک­گراند تصویر استفاده کنید.

ایجاد تضاد در عکس: با ایجاد تضاد یا کنتراست بین سوژه و پس ­زمینه، سوژه برجسته­تر و بهتر به نظر می­رسد. مثلاً می­توانید با بکار بردن رنگ­های تیره در پس ­زمینه روشن و بالعکس، تضاد مورد نظرتان را در عکس اعمال کنید. برای اینکه عکستان یک عکس مینیمال باشد باید توجه داشته باشید که هیچ جزئیاتی در عکس وجود نداشته باشد تا تمرکز بیننده فقط روی سوژه اصلی باشد و از آن منحرف نشود.

بکارگیری خطوط راهنما: ترکیب ­بندی عکاسی مینیمال بسیار ساده است و به همین دلیل عکاسان با استفاده از خطوط راهنما سعی در جلب توجه بیننده دارند. حذف جزئیات اضافه در کادر تصویر به شما کمک می­کند تا از خطوط هدایت گر یا راهنما استفاده کنید. این خطوط توجه بیننده را به سمت سوژه اصلی هدایت می­کند. فقط دقت داشته باشید که نگاه بیننده را به خارج از کادر تصویر هدایت نکنید.

ایجاد فضای منفی: برای ایجاد فضای منفی و یا فضای تنفس، می­توانید در اطراف سوژه­ تان فضای خالی قرار دهید. با ایجاد فضای تنفس تمرکز بیننده بیشتر به سمت سوژه اصلی متمایل می­شود و درک هدف عکس نیز برای او آسانتر خواهد شد.

حذف عناصر و جزئیات اضافی در تصویر: برای این کار باید در هنگام عکاسی با تغییر زاویه دوربین تمامی جزئیات اضافه را از کادر تصویر حذف کنید. همچنین پس از آن می­توانید با استفاده از فتوشاپ به حذف جزئیات اضافه بپردازید. به طور کل تمامی عناصری که توجه بیننده را از سوژه اصلی منحرف می­کند، باید از کادر تصویر حذف شوند.

از تمامی توضیحات بالا نتیجه می­گیریم که عکاسی به سبک مینیمال یک عکاس ساده است که هدف آن درک راحت مفهوم تصویر است. به بیان دیگر هر چه سادگی تصویر بیشتر باشد، مفهوم آن بیشتر قابل درک است.

نویسنده

veysi

نظرات (26)

 1. cartoon porn
  1401-03-16 پاسخ

  You are gorgeous!!

 2. cartoon porn
  1401-03-16 پاسخ

  Extremely edible. I’m very hungry this morning you should swing by…

 3. cartoon porn
  1401-03-16 پاسخ

  The things I would give to have you in my bed! ??

 4. cartoon porn
  1401-03-16 پاسخ

  you’re outrageously attractive

 5. Anime Porn
  1401-04-19 پاسخ

  Grant you a seat on the council we will, my face it is.

 6. נערת ליווי
  1401-05-08 پاسخ

  Greetings! Very useful advice in this particular article! Its the little changes that will make the largest changes. Many thanks for sharing!

 7. דירה דיסרטית צפון
  1401-05-17 پاسخ

  Itís nearly impossible to find knowledgeable people in this particular topic, but you sound like you know what youíre talking about! Thanks

 8. Backlinks
  1401-07-29 پاسخ

  Happy everyday!

 9. Content Generator
  1401-08-26 پاسخ

  Artificial intelligence creates content for the site, no worse than a copywriter, you can also use it to write articles. 100% uniqueness :). Click Here:👉 https://stanford.io/3FXszd0

 10. 择偶网
  1401-09-11 پاسخ

  人生不如意十之八九,开心最重要!

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *